Ako nakupovať

Autobatérie

Pri výbere či kúpe  novej autobatérie, Vám doporučujeme postupovať následujúcim spôsobom. Variant je niekoľko a nikde nieje  napísané, ktorý spôsob je najefektívnejší, alebo že nemôžete zvoliť iný, vlastný postup.

a) Výber podľa pôvodnej autobatérie
Nejjednoduchšia a najrýchlejšia varianta, pokiaľ  ste skúsený motorista, a autobatériu si budete meniť sám alebo sama, potom je nejjednoduchší spôsob vziať starú batérii a zájsť si k nám pre novú. Podľa pôvodnej batérie bezpečne poznáme typ a ponúkneme Vám náhradu. Chcete sa najprv radšej presvedčit, či máme Vami požadovanú baterku skladom, potom môžete baterku pre istotu premerať, poprípadne prečítať niekoľko údajov zo štítku na batérii, pokiaľ sú  čítateľné a existujú.

Pozor na správný výber umiestnenia kontaktov , tzv. pólovanie. Každá batéria má spravidla 2 vývody, alebo póly. Nimi  možno  z batérie čerpať energiu. Póly sa od seba na prvý pohľad nelíšia, ale pri detailnejšom pohľade sú rozdiely omnoho patrnejšie. Hlavnými znakmi odlišnosti sú:


• označenie, kladný pól je označovaný znamienkom plus (+) a záporný pól znamienkom mínus (-)
• veľkosťou, kladný pól má vždy vetší priemer (viď. obrázky)
• pokiaľ je  batéria inštalovaná, potom záporný pól býva  ukostrený  a vedie k nemu spravidla čierný kábel
• naopak ku kladnému pólu býva privedený kabel červený    


Aby nová autobatéria  bezproblémov  nahradila starú, je potreba sa vždy uistiť, že náhrada má tiež umiestnené vývody (póly) ako pôvodná. Ak sú  batérie postavené vedľa seba, je zrovnanie dokonalé. Pokiaľ je  batéria stále ešte  inštalovaná vo voze, potom  je nutné chápať ju ako kváder, ku ktorému sa možno postaviť zo všetkých  smerov, pričom smer spredu (čelný pohľad) je vždy taký, kde sa vývody batérie nachádzajú najbližšie k pozorovateľovi (viď obrázok).

dívate sa na čelnú stranu, pokiaľ sú kontakty bližšie  k Vám 

b) Výber podľa rozmerov  úložiska batérie  alebo batérie samotnej
c)  Výber podľa osazovacích tabuliek
d)  Výber podľa doporučení výrobcu

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.