Ako postupovať pri výbere trakčných batérií

Trakčná čiže cyklická batéria sa rozumie batérie alebo zostava článkov, ktoré sa pravidelne používajú na napájanie spotrebiča a dochádza teda k opakovanému vybíjanie a nabíjanie (cyklovanie).

Pri výbere trakčné batérie je nutné zohľadniť predovšetkým to, pre akú aplikáciu má byť batéria určená. Najmä ako často bude zaťažovaná (cyklovanie). Jedným cyklom sa tu rozumie jedno vybitie a nabitie. Na trhu je dnes v ponuke pomerne široké spektrum trakčných batérií, ktoré sa však výrazne líšia dĺžkou svojej životnosti. Teda tým, koľkých cykly možno batériu po dobu jej životnosti zaťažiť, než dôjde k výraznému poklesu jej kapacity.


Naším cieľom je vždy predovšetkým to, aby bol zákazník so zakúpenú batérií spokojný, a to je u trakčných batérií vždy podmienené správnym výberom. Uvádzame tu teda základné členenie trakčných batérií podľa ich výrobných technológií a vhodnosti použitia, ktoré Vám uľahčia výber batérie práve pre Vašu aplikáciu. Bohužiaľ nie všetci výrobcovia uvádzajú presné údaje o životnosti svojich batérií podľa konkrétnych noriem. Preto sú niektoré tu uvedené údaje bez tejto náväznosti a uvádzame je len na základe našich dlhodobých skúseností a tiež našich vlastných testov. Informácie o životnosti sú vždy orientačné, pretože na skutočnú životnosť trakčných batérií majú vplyv aj ďalšie aspekty, ktoré sú v praxi veľmi rozdielne. Sú to predovšetkým hĺbka vybíjania, prevádzková teplota, údržba (spôsob a kvalita dobíjania), atď. U trakčných batérií všeobecne platí, že čím sú vybíjacie cykly hlbšie, tým je potom životnosť batérie kratšia. Hovoríme o tzv. Exponenciálnym úpadku kapacity. Napríklad: ak budete batériu opakovane vybíjať do hĺbky 80% (tzv. D.O.D. 80% = depth of discharge = hĺbka vybíjania = vyčerpáte 80% kapacity), životnosť batérie bude výrazne kratšia ako pri vybíjaní do hĺbky napr. 40%. Pre ešte lepšiu ilustráciu si ukážme vzťah hĺbky vybíjania a životnosti na nasledujúcej tabuľke:

 
hĺbka vybíjania (D.O.D.)
životnosť - počet cyklov
100 %
150
75 %
225
50 %
350
30 %
700
10 %
1800


Pri výbere je teda vhodné zohľadniť najmä predpokladaný celkový odber energie v rámci jedného cyklu a zvoliť batériu tak, aby po dokončení vybíjacieho cyklu nebola zvyšková kapacita batérie rovná 0%, ale vzhľadom k požadovanej kapacite, maximálnej hmotnosti a veľkosti vždy čo najvyššie. Napr. ak potrebujete akumulátor s kapacitou 80 Ah, zvoľte radšej kapacitu 1.5x väčší, ak je to vzhľadom k veľkosti a hmotnosti batérie možné.

Pre aplikácie, kde je potreba batériu využívať okrem napájanie spotrebičov tiež ku štartovanie motora, je ideálne použiť tzv. Duálny batérie. Tieto batérie sú konštrukčne riešené tak, aby boli schopné poskytnúť štartovací prúd (ako klasické autobatérie) a zároveň aby ​​odolávali cyklickému namáhaniu.
Duálny batérie sa najviac používajú pre lodné systémy.

Pokiaľ si správnym výberom trakčné batérie nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám s výberom vhodnej batérie odborne poradíme.

 
Kategória A, základné trakčné batérie s najkratšou dobou životnosti
technológie batérií: 
zosilnená mriežka dosiek, batérie zaplavená tekutým (kvapalným) elektrolytom (WET), bezúdržbové alebo nízkoúdržbové prevedení

rad batérií kategórie A:
• Varta Professional Dual Purpose (duální)
• Exide Dual (duální)
• Banner Energy Bull 
• Exide Equipment
Popis - využitie:

Tieto batérie sú vhodné predovšetkým pre voľný čas, tzv. hobby využitie v sezónnom období, pre víkendovú prevádzku a nepravidelné zaťažovanie; pre aplikácie, kedy bude vykonané maximálne 40-50 cyklov ročne pri zvyškovej kapacite 40 %. Najčastejšie využitie je napríklad pre napájanie spotrebičov v karavanoch - obytných autách, napájanie elektromotorov na člnoch, lodné systémy, ostrovné systémy na víkendových rekreačných objektoch atď.

Kategória B:

technológia batérií:
AGM - elektrolyt zasáknutý vo sklenom rúne, zosilnená mriežka dosiek, bezúdržbové prevedenie - nedolieva sa destilovaná voda

GEL - elektrolyt zasáknutý v tixotropným gélu, zosilnená mriežka dosiek, bezúdržbové prevedenie - nedolieva sa destilovaná voda

Rad batérií kategórie B
• Goowei GEL
• CSB rad EVX AGM
• Varta Professional Deep Cycle AGM (duálne)
• Exide DUAL AGM (duálne)
• Optima Yellow Top AGM (duálne)
• Optima Blue Top AGM (duálne)

Popis - využitie:
Životnosť cca 2 - 3x vyššia oproti kategórii A, aplikácie o 60 - 150 cykloch ročne pri vybití na zostatkovú kapacitu 30 %, batérie vhodné pre karavany - obytné vozy; napájanie elektromotorov v člnoch, golfových vozíkoch, elektrobicykloch, detských autíčkach; pre ostrovné systémy na víkendových rekreačných objektoch, lodné systémy, vozy Offroad atď. Výhodou je tu dlhšia životnosť, odolnosť proti otrasom, lepšia odolnosť proti hlbokému vybíjaniu, úplne minimálne plynovania (batérie môže byť v karavanoch umiestnená aj v spacích), batérie môže byť prevádzkovaná aj v polohe na bok.

Kategória C, trakčné batérie pre najnáročnejšie aplikácie, tzv. priemyselné trakčné batérie

technológia batérií:
GEL - elektrolyt zasáknutý v tixotropným gélu, masívne zosilnená mriežka dosiek, bezúdržbové prevedenie - nedolieva sa destilovaná voda
WET - tekutý (kvapalný) elektrolyt, masívne zosilnená mriežka alebo pancierované rúrkové elektródy, ide o údržbové batérie, nutné priebežné dopĺňanie destilovanej vody

Rad batérií kategórie C:

• Exide Equipment (GEL)
• Sonnenschein (GEL)
• Banner Dry Bull (GEL)
• Banner PzS (WET)
• Banner PzB (WET)
• Banner PzV (GEL)
• Banner PzVB (GEL)
• Banner PzF (WET)
• Trojan (WET)

Popis - využitie:
Priemyselné trakčné batérie sú vhodné pre náročné aplikácie, každodenné zaťažovanie, hlboké vybíjanie, sú využívané najmä pre vysokozdvižné vozíky, umývacie stroje, vysokozdvižné plošiny, invalidné vozíky, ostrovné systémy pre rodinné domy, veľké lodné systémy, záložné systémy pre veľké podniky - nemocnice, atď. V kategórii olovených batérií ide o najvýkonnejší batérie s najdlhšou životnosťou, u niektorých modelových radov je uvádzaná životnosť až 1400 cyklov pri vybíjaní do hĺbky až 80% (DOD)