Pasívny BALANCÉR 1A pre olovené batérie 12V vr. chladiče

Kód: E4788
Značka: OEM
€44 €36,67 bez DPH
Na dotaz
Možnosti doručenia
Pasívny BALANCÉR 1A pre olovené batérie 12V vr. chladiče

Detailné informácie

Podrobný popis

Balancér je jednoduché zariadenie slúžiace na vyvažovanie napätia (kapacity) dvoch alebo viacerých sériovo zapojených olovených akumulátorov. Napr. zostava 2ks 12V olovených batérií zapojených v sérii, kedy súčet menovitých napätí činí 24V.
Hoci olovené batérie v sériovom zapojení k svojej bezproblémovej prevádzke balancér priamo nevyžadujú, pretože je známe, že počas prevádzky obvykle lepšie znáša prebíjanie, a prebytočnou energiou tepelne vyžiari. Môžu však nastať okolnosti, kedy Vám balancér poslúži ako bezpečnostná poistka proti vybitiu či zbytočnému prebíjaniu, a tým Vám ušetrí prácu, čas a poťažmo aj peniaze.

1x balancér = 2x 12V olovený akumulátor = vyvažovanie zostavy 24V
2x balancér = 3x 12V olovený akumulátor = vyvažovanie zostavy 36V
3x balancér = 4x 12V olovený akumulátor = vyvažovanie zostavy 48V

Vhodné pre všetky typy olovených batérií: GEL, AGM, zaplavené (údržbové aj bezúdržbové)

Príklad:

Solárnym panelom nabíjate zostavu olovených gélových batérií. Vzhľadom na cenu novej trakčnej gélovky je starostlivosť o akumulátor na mieste. 12V batérie sú zapojené sériovo, teda súčet menovitých napätí činí 24V. Ak sú obe batérie rovnakého výrobcu, a ak majú rovnakú šaržu (rovnaká séria = z jednej továrne, vyrobené z rovnakého materiálu a v rovnakom čase), potom by teoreticky nemalo dôjsť k rozkolísaniu napätia a oba kusy by mali pracovať bez problémov po celú dobu životnosti. V opačnom prípade však môže dôjsť k takzvanému rozbalansovaniu, teda k situácii, keď jedna batéria bude silnejšia, bude mať vyššie napätie a druhá naopak. Pri nabíjaní potom jedna z batérií dosiahne stav nabitia skôr (14,4V) a bude stále dobíjaná. Druhá batéria ešte nebude úplne dobitá (14,0V). Súčet napätia už činí 28,4V. Ak bude váš regulátor nastavený na 28,8V čo je obvyklá hranica pre prepnutie na udržiavací režim, bude už nabitá batéria ďalej pokračovať s nabíjaním až na napätie 14,6V (stále sa ľahko prebijú) a druhá batéria taktiež pokračuje s nabíjaním, ale bude až na napätie 14,2V. Teda stále ešte nebude plne nabitá. Avšak súčet napätia už bude činiť 28,8V a systém prepne na udržiavací režim. Problém: jedna z batérií nie je plne dobitá! Pri používaní balancéra k tejto situácii nedôjde. Zariadenie jednoducho sleduje napätie oboch batérií a tú, ktorá je takzvane napred, jednoducho vybije a tým sa napätie zarovná.
Pasívny balancér iba vybíja batériu, ktorá má vyššie napätie. Proti tomu aktívny balancér môže fungovať ako nabíjačka a koriguje nabíjací prúd pre obe batérie súčasne.

Dodatočné parametre

Kategória: Balancéry a propojovače
Záruka: 24 mesiacov
Hmotnosť: 1 kg
balenie: pasívny balancér plus chladiče (bez káblov !!)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: