Batéria OPTIMA ako ikona odolnosti a výkonu

Batérie s konštrukciou typu AGM so skleným rúnom stále častejšie nahrádzajú v moderných vozidlách konvenčné zaplavené batérie kvôli svojim napospol lepším vlastnostiam.

Nie je žiadnym tajomstvom, že batérie OPTIMA majú veľmi unikátny design. Už na prvý pohľad je jasné, že sa od tradičných plochých batérií niečím výrazne líšia. Často sa ale ľudia pýtajú: Prináša ten rozdiel niečo navyše v reálnom svete? Odpoveď je jednoznačné ÁNO! Prečo im dôveruje toľko vodičov po celom svete? V nasledujúcich riadkoch sa to pokúsime vysvetliť.

Zvitková (niekedy aj špirálová) konštrukcia označovaná u značky OPTIMA ako SPIRALCELL prináša vyšší výkon oproti klasickým plochým článkom, ešte lepšiu odolnosť voči vibráciám a hodí sa aj do extrémnych tepelných podmienok. To batéria Optima robí ideálne pre použitie v náročných prostrediach, ako sú terénne a závodné vozidlá, lode, člny a buginy. Hodí sa samozrejme aj do bežných vozidiel všade tam, kde nie je miesto na kompromisy.

Červená vs. žltá vs. modrá rada

Štartovacie batérie OPTIMA RED TOP sa obvykle používajú na krátkodobé vysoké dodávky energie, napríklad práve na štartovanie motora alebo prevádzku ľahkých elektrických záťaží. Dodávajú tiež dodatočnú energiu, keď elektrické zaťaženie vozidla presiahne schopnosti nabíjacieho systému (alternátora), a fungujú ako stabilizátor napätia elektrického obvodu auta, vyrovnávajú napäťové špičky a zabraňujú poškodeniu ostatných súčastí elektrického systému, ktoré by mohol spôsobiť príliš hlboký pokles napätia.

Príkladom nadmerného zaťaženia el. obvode, ktoré presahuje výkon alternátora, sú náročné inštalácie v oblasti výkonných audio systémov alebo vozidiel záchranných zložiek. Keď motor beží na voľnobeh a výkon alternátora klesá, môže batéria naďalej podporovať záťaž vysokým prúdom a potom sa rýchlo dobíjať, keď sa otáčky motora a výkon alternátora zvýšia.

Vozidlá záchranných zložiek rovnako ako dodávkové vozidlá komerčných flotíl a vozidlá s nadštandardnou elektronickou výbavou pre svoju náročnú prevádzku vyžadujú batérie odolné hlbokému vybíjaniu. Na tieto účely vznikla rada OPTIMA YELLOW TOP s posilnenými doskami článkov. Lode, ktoré vyžadujú lodný akumulátor s hlbokým cyklom, môžu využívať výhody akumulátora OPTIMA BLUE TOP ako dvojúčelového akumulátora.

Ako to, že sú také dobré?

Batérie OPTIMA sú až 15x odolnejšie voči poškodeniu vibráciami, a to hlavne vďaka robustnému spojeniu medzi článkami. Pásky, ktoré články spájajú, sú odliate na svoje miesto, zatiaľ čo väčšina ostatných batérií používa lacnejšie, menej odolné zvary. Tento odliatok je síce drahší, ale je kľúčom k vynikajúcemu výkonu batérií OPTIMA. Spoje sú veľmi silné a vyrobené z 99,99% perfektne vyčisteného olova, na rozdiel od niektorých iných batérií, kde nie je pri výrobe kladený dôraz na takú čistotu. Jedinečný spracovanie článkov OPTIMA SPIRALCELL znamená, že batérie OPTIMA majú menej vnútorných súčastí - asi 30 v porovnaní s viac ako 120 v tradičnej plochej batérii. Menší počet dielov, vysoká odolnosť proti vibráciám, špičkové materiály a pevné spojenie tvoria batériu, ktorá si zaslúži názov The Ultimate Power Source™.

Vďaka týmto pevným spojením elektrina lepšie prúdi do a z batérií. To znamená rýchlejšie nabíjanie a vyšší výkon, keď je potreba. Predstavte si prúd vody: v tradičných batériách sú často prekážky v toku energie kvôli zvarom, ktoré spomaľujú prúd rovnako ako balvany v rieke. Prvotriedne materiály a robustné spoje v Optimách také prekážky nemajú.

Takže ak hľadáte batériu, ktorá je silná, spoľahlivá a vydrží dlho, Optima je jasná voľba. Vaše vozidlo si zaslúži len to najlepšie – a čo môže byť lepšie ako kúsok špičkovej technológie pod kapotou?

RED TOP
YELLOW TOP
BLUE TOP